Views
5 years ago

Volume 11 Issue 10 - July 2006

  • Text
  • Festival
  • Toronto
  • Jazz
  • August
  • Theatre
  • Quartet
  • Musical
  • Mozart
  • Arts
  • Index

Markham Jazz Festival

Markham Jazz Festival 9054 71-5299 www.markhamjazzfestival.com Call for venues and performances August 18-20. Music at Port Milford Chamber Music Festival 613-476-7647 www.mpmcamp.org St. Mary Magdalene Church, Main & Paul St., Picton., (pass); $10(st), (st pass) July 21 8:00: Windermere String Quartet 28 8:00: T okai String Quartet August 4 8:00: Alcan String Quartet 11 8:00: Arthur Le Blanc String Quartet Muskoka Lakes Music Festival 705- 765-1048, 888-311 -2787 www .artsinmuskoka.com PC PORT CARLING MEMORIAL c OMMUNITY CENTRE, 3 B AILEY S T., RlRT CARLING KC K ETTLES CHURCH, LAKE M USKOKA VIA MORTIMER'S P OINT Ro, P ORT CARLING Call for ticket prices. July 18 8:00: Toronto All-Star Big Band con ­ cert and dance PC 20 8:00: Pavlo, mediterranean guitar PC 25 8:00: Mimi Blais, ragtime piano PC 27 8:00: Moshe Hammer, violin PC August 1 8:00: The Beckett Family, old time country and fiddle music PC 3 8:00: Melissa Stylianou, jazz PC 8 8:00: James Campbell, clarinet PC 9 8:00: Full Moon Concert, Alvin and Jennifer Tung, classical guitar and vocal KC Niagara International Chamber Music Festival 905-468-5566, 877-687-3378 www.niagaramusicfest.com SM Sr. MARK 's ANGLICAN CHURCH, 41 BYRON ST., NIAGARA-ON-THE-LAKE Gu GRACE UNITED CHURCH, 222 VICTORIA Sr. , N IAGARA -ON-THE-I.AKE FEL FORT ERIE LIBRARY, l36 GILMORE Ro., F ORT ERI E SA Sr. ANDREW s PRESBYTERIAN CHURCH, 342 SIMCOE ST., NIAGARA-ON-THE- LAKE WB WILLOW BANK, 14487 NIAGARA PARKWA Y, QUEENSTON TBC VENUE TO BE CONFIRMED; PLEASE CHECK WEBSITE. CH COURT H OUS E, MARKET ROOM, 26 QUEEN ST., NIAGARA-ON-THE-LAKE ER EPICUREAN RESTAURANT, 84 QUEEN ST., NIAGARA-ON-THE-LAKE PW PELLER E3TATES W INERY, 290 J OHN Sr. E., NIAGARA-ON-THE-I.AKE FEFC FORT ERIE INDIAN FRIENDSHIP CENTRE, 796 BUFFALO Ro, FORT ERIE FG FORT GEORGE NATIONAL HISTORIC SITE OF CANADA, 786-26 QJEEN ST., NIAGARA-ON-THE- LAKE July 24 7:30: Opening Night Gala, Trio Trillium, Niagara Symphony Orchestra members SM 25 7:30: Birthday Boys: Celebrating Russian Anniversaries, Moscow Piano Trio GU 26 7:30: Glenn Gould and Chamber Music: How Mozart Became a Bad Composer, Peter T eifenbach, Robert Kortgaard GU; Birthday Boys: Celebrating Russian Anniversaries, Moscow Piano Trio FEL 27 2:00: Music at Historic Churches: Organs in NOTL, Ian Sadler SA; 7:30: 40 Back to Ad Index SUMMER FESTIVALS Birthday Boys: A Mozart Celebration, Catharine Sadler, Ian Sadler GU 28 2:00: Behind the Scenes of Music: Open Rehearsal Tremain Trio Free WB; 7:30: Music at Historic Churches: Of Angels and Eros, Hildaglas Choir, Paul Jenkins & others SA; Birthday Boys: Happy Birthday Wolfgang! Tremain Trio TBC 29 11 :00: Musical Mornings with Mozart, Tremain Trio CH; 2:00: Birthday Boys: Happy Birthday Wolfgang! Tremain Trio TBC; 7:30: Birthday Boys: Two Pianos Four Hands, Alexander Bonduriansky, Nina Kogan SM; 8:30: JazzAfterPlay, John Sherwood Trio cover ER 30 11 :00: Musical Mornings with Mozart, Alexander Sokol & others CH; 2:00: Music and Wine: Dances with Guitar, Jeffrey McFadden PW; 7:30: Shakespeare and Shostakovich-Hamlet, screening of 1964 Soviet movie $10 TBC 31 12:00: Shostakovich: Letters to a Friend CH; 2:00: Birthday Boys: Shostakovich and .. Shostakovich, Moscow Piano Trio CH; 7:30: Shaw and Music: Shaw on Mozart, A tis Bankas, Gordon Cleland & others CH August 17:30: The Birthday Boys! Festival Strings, Shoko Inoue GU 2 7:30: Music at Historic Churches: Moscow in Vienna, Moscow Piano Trio SM 311:00: Preludes to the Play, Alexander Sokol, James Mainprize CH; 7:30: Music at Historic Churches, Anton Kuerti SM 4 2:00: Behind the Scenes of Music: Open Rehearsal Festival Strings Free WB; 7:30: Music at Historic Churches: Organs in NO TL, Festival Strings, William Maddox SM;Anniversary Boys, Festival Strings, Douglas Miller$ 25 TBC 5 11 :00: Musical Mornings with Mozart, Festival Strings, Douglas Miller CH; 7:30: Music and Wine: On a Lighter Side Cabaret Show, Deanna Relyea GU; 8:30: JazzAfterPlay, Bob Mills Trio ER 6 11 :00: Musical Mornings with Mozart, Festival Strings, Vadim Serebryany, Gordon Cleland CH; 2:00: An Afternoon with Mozart, Festival Strings & others TBC; 7:30:Shakespeare and Shostakovich-King Lear, screening of 1964 Soviet film $10 TBC 712:00: Showcase of Young Virtuosos, Bora Kim, Alexander Sokol CH; 2:00: Preludes to thePlay:A Soldier's Tale, Nina Kogan, Atis Bankas, Julian Milkis CH; 7:30: Shaw and Music; Shaw on Bruch and Vaughan Williams, A tis Bank as, Teimour Sadykhov $ 25 CH 82:00: Music at Historic Churches: Organs in NOTL, Festival Strings & others SA; 7:30: Glenn Gould and Chamber Music, Robert Silverman & others GU 9 2:00: A New Day: New Music Reading with Aboriginal Composers, Richard Moore, Peter Stoll, Barbara Croall TBC; 7:30: A New Day: Voices Coming from the Four Directions, Gould String Quartet & others TBC 10 2:00: Voices Coming from the Four Directions, members of the ERGO Ensemble & others FEFC; 7:30: A New Day, A New Face, Igor Raykhelson & others , SM 11 2:00: Behind the Scenes of Music: Open Rehearsal Festival Strings FreeWB; 7:30: Homage to Schumann, Festival Strings, Igor Raykhelson SM 12 11 :00: Musical Mornings with Mozart CH; 2:00: Music and Wine, Tremain Trio TBC; 7:30: Music at Historic Niagara: Summer Winds, Niagara Symphonic Winds FG; 8:30: JazzAfterPlay, Doug Mundy Trio cover ER 13 11 :00:Musical Mornings with Mozart, Tremain Trio CH; 2:00: Music and Wine: Voices-Relyea Celebrates Mozart, Deanna Relyea $ 25 GU; 7:30: Penderecki Ouartet SA 14 12:00: Showcase of Young Virtuosos, Daniel Milkis, Nina Kogan CH; 2:00: Preludes to Play: Soldier's Tale, Nina Kogan, Atis Bankas, Julian Milkis CH; 7:30: Shaw and Music: Shaw on Paderewski and Parry, Tremain Trio & others CH; 15 7:30:lvi Zeitlin, violin GU 16 7:30: Mozart Concerto for Two Pianos, Closing of the Festival Zvi Zeitlin, Vadim Serebryany, Nina Kogan &others SM Oshawa Jazz and Blues Festival 800-576-1086 www.oshawajauandbluesfestival.com August 7 11 :00: 880 and Blues Patio Party, Carlos del Junco, Jack de Keyzer, David Rotundo, Aaron Griggs, George Olliver. Chicago's Jazz and Blues Diner, 926 Simcoe St. N. $10. 9 7:00:Jazz Divas Showcase, Heather Bambrick, Liberty Silver, June Garber, Melissa Stylianou & Eliana Cuevas, Jubilee Pavilion, 55 Lakeview Park Ave. adv, at door 10 7:30: Swing Night, Swing Shift Band, David Statham, Parkwood Estate, 270 Simcoe St. N. S20adv,at door 11 8:00: Downchild Blues Band and Guests, General W. Sikorski Hall, 1551 Stevenson Rd. N. adv, at door 12 11 :00: Main Event at Memorial Park, Colin Linden, Simcoe St. S. at John St. Free 13 11 :00: Jazz Brunch, Octaviens at Best Western Durham, 559 Bloor St. W. Ottawa Bluesfest 613-247-1188, 888-258-3748 www.ottawabluesfest.ca Day pass .75-.10; passport -5 Festival Plaza, Ottawa City Hall, 110 Launer Ave., Ottawa MS MAIN s TAGE MBNA MBNA STAGE BS BLACK SHEEP WWW. TH EWHOLENOTE.COM BD BLUES TILL D USK July 7 6:00: Otis Taylor BD; 6:15: Zaphod's Talent Showcase MS; James Cohen BS; 6:30: Anathallo MBNA; 7:00: Power Hour with Tony O BO; 7:15: Corb Lund MS; 7:45: Seu Jorge BS; 8:00: Malajube MBNA; 9:00: Great Big Sea MS; Maracca BD; 9:15: Calexico BS; 9:30: Broken Social Scene MBNA. 812:45: Asylum Street SpankersMBNA; 1:15: Malted Milk BD; 1:45:Kelly Joe Phelps BS; 2:15 Black Merda MBNA; 2:45:0tis Taylor BD; 3:15:Jake Shimabukuro BS; 3:45: Brazilian GirlsMBNA;4:00: Thornetta Davis MS;4:15: Dead String Bros.BO; 4:45: Great Lake Swimmers BS; 5:30:Elmer Ferrer BandMS; Matt Costa MBNA;Walter Trout and the Radicals BD; 6:15:The Acom BS; 7:00: Keb Mo MS; Power Hour with Tony O BD; 7:15: Jason Collett MBNA; 7:45: Torngat BS; 9:00:Bonnie Raitt MS;Feist MBNA; 9:15:CDP leat. Maracca BD; 9:30: Bell Orchestre BS. 912:45: Chris Smither MBNA; 1:15 The Mud Boys BD; 1:45Meredith Luce BS; 2:25 Jamie Lidell MBNA; 2:45 Eddie T urnerBD; 3:15: Indio Saravanja BS; 3:45 Detroit Women MBNA; 4:00: Amanda Rheaume Band MS; 4:15: Slick Ballinger BD; 4:45: Jake Shimabukuro BS; 5:30 Sue Foley MS; Thorn etta Davis MBNA; Mem Shannon BD; 6:15: TBA BS; 7:00: Ani DiFranco MS; Power Hour with Tony D BD; 7:15 James Hunter MBNA; 7:45 Maracca with Elmer Ferrer BS; 9:00: Michael Franti and Spearhead MS; Solomon Burke MBNA; 9:1 5: COP feat. Maracca; 9:30: Amadou & Miriam. 10 6:00: Wicked Grin BD; 6:15: TBA MS, BS; 6:30: Roxanne Potvin MBNA; 7:30: Matt Mays and El Torpedo MS; Peter Karp BD; 7:45: Alpha Ya Ya Diallo BS; 8:00: Mia Dyson MBNA; 9:00: Sam Roberts MS; Chris Duarte Group BD; 9:15: Los de Abaja; 9:30: Rickie Lee Jones MBNA. 11 6: 15: McGillicuddy Sisters MS; TBA BS; Roxanne GenestBD; 6:30: Ball and Chain & the Wreckers MBNA; 7:30: David KnoplerMS; 7:45: Mark Kozelek BS; 8:00: Mia Dyson MBNA; 9:00:Blue Rodeo MS; The Stills BD; 9:30: Son Volt BS; Be Good Tanyas MBNA. 12 6:00: Zydeco Loco BD; 6:15: Blue October MS; Casey Comeau MBNA; Hamell on Trial BS; 7:00: Power Hour with Tony D BD; 7:30: Nelly Furtado MS; 7:45: Hackensaw Boys MBNA; Dan Bern BS; 9:00 Live MS; 9:15: Terrance Simien BD; 9:30: Dickey Botts & Great Southern MBNA; The Grande Mothers BS. 13 6:00: Blues Berry Jam BD; 6:15: Alanna Stuart MS; Elliott Brood MBNA; Tomi Swick BS; 7:00: Power Hour with Tony O; 7:15: John Lee Hooker Jr MS; 7:45: Fiftymen MBNA; K'Naan BS; 8:15: Jully Black MS; 9:00:CDP feat. Edesio Alejandro BD; 9:30: Etta James MS; The Road Hammers MBNA; Konono #1 BS. 14 6:00: TrevorHallMS; Drew Nelson BD; 6:15:Cadence Weapon MBNA; Kevin Hearn & Thin Buckle BS; 7:00: Power Hour with Tony O BD; 7:15: Jim Bryson MBNA; 7:45: Luke Doucet BS; 8:15:0anny Michel & Band MBNA; 8:45:Fiery Furnaces MS; 9:00 Metric MS; 9:15: COP feat. Edesio Alejandro BD; 9:30: Alejandro Escovedo BS; Kathleen Edwards MBNA. 15 Ck website for MS times: Kelley Hunt; Chicago Blues Reunion; The New Amsterdams; Martin Sexton; Rosanne Cash; Wilco; 12:15: Voices of Praise BS; 1:00: Danny Michel MBNA; 1 :15: Electro-Fi Records Hoodoo Revue BD; 1 :45: Kay Morris and the Jewels BS; 2: 15: Trevor Hall MBNA; 2:45:Finis Tasby BD; 3:15: Prosper and God's Plan Ministry BS; 3:30: TBA MBNA;4:15:Julian Fauth 80;4:45: TBA MBNA; Dickson Guillaume et al BS; 5:30: Curley Bridges/Mel Brown BO; 6:00: Halifax & Anberlin MBNA; 6:15: T-BoneBS; Junior Brown BD; 7:00: Power Hour with Tony O BD; 7:30: Story of the YearMBNA; 7:45: Malcolm Williams & Great Faith BS; 9:00: Hawthorne Heights MBNA; 9:15: COP feat Edesio Alejandro BD; 9:30: Papa San BS. 1612:15: Mumbo Jumbo Voodoo Combo BS; 12:45: TBA MBNA; 1:15:Eppiphane BD; 1:45: Natalia Zukerman BS; 2:15: TBAMBNA; 2:45: Chicago Blues Reunion BD; 3:15:Meligrove Band BS; 3:45: Eric Lindell MBNA; 4:15: Elmer Ferrer BD; 4:30: JW Jones Band MS;4:45: Hilotrons BS; 5:30: Wayne Baker Brooks BD; The Iguanas MBNA; 6:00:The Kentucky Headhunters MS; 6:15:Controller Controller BS; 7:00: Power Hour with Tony D BD; 7:15: BigSandy and his Fly Rite Boys MBNA; 7:30: TBA MS; 9:00:KC's Boogie Blast MS; Dave Alvin and the Guilty Men MBNA; 9:15: COP feat. Edesio Alejandro BD; 9:30:The New Pornographers BS. Ottawa International Chamber Music Festival 613-234-8008 ) ULY 1 - SEPTEMBER 7 2006

ww w. chamberfest.com -, (passports), (pass + concerts) DC D OMINION-CHALMERS UNITED CHURCH, 355 COOPER Sr. RH G ROUNDS OF RIDEA U H ALL, I SUSSEX D R. TH T ABARET HALL, 550 CUMBERLAND Sr. C CC OIRIST CHURCH c ATHEDRAL, 420 S PARKS Sr. SAP Sr. A NDREW 'S p RESBYTERIAN C HURCH, 82 KENT Sr. MS M cLroo-SrEwARTON U NITED C HURCH , 507 B ANK S T. SJE C HURCH OF Sr. JOHN THE E VA NGELIST , 154 SOMERSET Sr. W. FBC FIRST BIPTIST CHURCH, 140 L AURIER AVE . W . ND N OTRE-D AME B ASILICA, 56 G UIGUES MU MACKAY UNITED CHURCH, 39 D uFFERIN Ro GCC G LEBE COMMUNITY CENTRE, 690 LYONS T. SGC Sr. Gil.ES' CHURCH, 174 FIRST A vE . SMA Sr . MATT HEw's ANGLICAN CHURCH , 130 GLEBE AvE . FH F RE IMAN HALL, PEREZ BLDG., U NIVERSI T Y OF 0rrAWA , 610 CUMBERLAND ST. NAC NATIONA L ARTS c ENTRE, SOUTHAM H ALL, 53 ELGIN ST. MBC M AXWELL 's B1sTRo AND CLUB, 340 ELGIN Sr. ASC A LL SAINTS' CJ.iu RCH , 317 CHAPEL Sr. July 22 8:00: Gala Opening Concert, Richard Margison, Mandelring Quartet OC pass+ 23 2:00: Winds of the NAC Orchestra DC; 4:00: Ouartango, free RH; 5:00:31 Years of Mozart/, Marilyn MacDonald, David Breitman TH; 8:00: Empire Brass DC pass+; A Bach Celebration, Les Boreades de Montreal CCC; Mandelring Ouartet I SAP 24 10:00: Coffee Concert, Music for Two Violins TH; 12:00: Trumpet and Organ DC; Les Boreades Travel in Time CCC; 8:00:Mandelring Ouartet II MS; Gryphon at the Latin Lounge: Oriv· en by Rhythm! Gryphon Trio DC; Fortepiano, David Breitman TH; Five Flutes SAP;Russian Fireworks, Alexander Tselyakov SJE 2512:00: The Renaissance RecorderFBC; Beethoven Violin Sonatas, Marilyn MacDonald, David Breitman TH; 2:00: Violin and Poetry, Anne Robert FBC; 5:00: Steven Dann, viola & Peter Longworth, piano SJE; 6:00: Meet the Trumpet, Young People's Concert TH; 8:00: The Seven Last Words of Christ SAP; Russian Violin, Laurence Kayeleh, Paul Stewart DC; Serenissima, Aradia Ensemble CCC; French Discoveries ND; Flute and Marimba, Susan Hoeppner, Beverley Johnston SJE; 11 :00: Late-Night Chamber Music SJE 26 12:00: A Culinary Journey, Rideau Lakes Brass MU; String Ouartets SJE; 2:00: Flute Ouartets SAP; 5:00 & 6:00: Love you Forever, Young People's Concert, Quartetto Gelato GCC; 8:00: Turtle Island String Ouartet DC pass+; The Gryphon Trio and Steven Dann SAP; Four Nations SGC; Richard Ray· mond SJE; Winds, Strings & Piano TH; 11 :00: Shostakovich & Schnittke, Moscow String Quartet, Paul Stewart SJE 2710:00: Coffee Concert: 31 Years of Mozart II, Timothy Hutchins, Julian Armour DC; 12:00: Rocked in the Cradle of the Deep, Music for Tubas SAP; Shostakovich Symphony # 10, Kyoko Hashimoto, Alexander Tselyakov SJE; 2:00: Baryton Trios FBC; 6:00: Zara the Maggini, Young People's Concert, Mar· garet Munro Tobolowska GCC; 8:00: Russian Chamber Music, Moscow String Quar· tet SAP; East Meets West, Liu Fang, Alcan String Quartet MS; Hot-Blooded Music for a Summer's Night! Quartetto Gelato DC; Two Sides of the Sax TH; Piano & Strings SJE; 11:00: 31 Years of Mozart Ill, Shannon Mer· cer, Andrew Tunis, Gryphon Trio SJE 28 12: 00: Chamber Music of Theodore Dubois, Trio Hochelaga & others SJE;31 Years of Mozart IV, Festival Winds, Shannon Mercer, Jean Desmarais SAP; 2:00: Unknown Piano Trios, Duke Trio DC; 8:00: Russian String Ouartets, Moscow String Quartet SMA; Joanna G'froerer, flute & Thomas Annand, harpsichord SAP;31 Years of Mozart V CCC; Horns of Plenty: Brass Music of Four Centuries DC; Harp Duos, Lori Gemmell, Jennifer Swartz TH; 11 :00: Kleztory SJE 29 10:00: From Angels to Demons, Young Peo· pie's Concert, Lori Gemmell, Jennifer Swartz TH; 12:00: Italian Extravaganza, Ottawa SOUTHERN ONTARIO CHAMBER MUSIC INSTiffiTE 18th Season 2006 SUMMER CONCERT SERIES Lafayette Quartet Thursday, August 10, 2006 at 7:30 p.m. Mozart K. 575, Ravel & Grieg String Quartets Penderecki Quartet Tuesday, August 15, 2006 at 7:30 p.m. Mozart K. 589, Janacek 1 & Debussy G+ Quartets Tokai Quartet Thursday, August 17, 2006 at 7:30 p.m. Beethoven Op. 18 #1, Katerian Cu rein "Walking away from .. . " & Shostakovich Quartet #4 Student Showcase Concert Sunday, August 20, 2006 at 2:30 p.m. Featuring various works studied during the Institute Individual ticket prices: Adults - Seniors & Students - Season subscriptions Adults - Seniors & Students - All concerts take place at Willis Hall at Appleby College 540 Lakeshore Road West, Oakville, ON For ticket orders or information, please contact (905) 842-5865 admin@socmi.org www.socmi.org Baroque Ensemble SGC; 2:00: Kleztory SJE; 5:00: Cordes Langoureuses DC; 8:00: Piano Gala, 21 pianists & the 5 Browns NAC pass+; 8:00: Solo Guitar, Andrew Mah SAP; 11:00: Goldberg Variations SJE 30 2:00: Leipzig String Ouartet SAP pass+; 4:00: Free Concert RH; 8:00:Anton K uerti in Recital DC pass+; Chamber Music of Italy, Gryphon Trio & others SAP; Cham· ber Music with Harp, Jennifer Swartz & others SJE; Penderecki String Ouartet CCC 31 10:00: Music of Our Time/, Gryphon Trio & others TH; 12:00: Music of Our Time II: the Pines of Emily Carr DC; 2:00: Music of Our Time Ill SAP; 6:00: Music of Our Time: Hans Christian Anderson, Young People's Concert GCC; 8:00: Music of Our Time V.- Eldon Rathburn's 90th DC; 8:00: Music of Our Time VI: Modern String Ouar· tels, Leipzig String Quartet SAP; 11 :00: Music of Our Time VII: Accordion & Strings, Joseph Petric, Penderecki String Quartet MBC August 112:00:Music of Our Time VIII." Solo Guitar, Daniel Bois hoy ASC; 12:00: Music of Our Time IX: Penderecki String OuartetTH; 2:00: Talisker Pia yers SAP; 5: 00: Music o I Dur Time X: Brass & Strings TH; 8:00:MusicofOur Time XI." A Tribute to Jacques Hetu SJE;Music of Our Time XII: Brass Music of John Cheetham DC; 11 :00: Music of Our Time XIII: James Campbell & ZAPPSJE 2 10:00: Coffee Concert: 31 Years of Mozart VI Ca ll for venue; 12:00: Folklore for Cello & Piano, Denise Djokic, David Jalbert SAP; ZAPP! SJE; 2:00:Charles Daniels, tenor CCC; 5:00:Kreutzer Sonata, Penderecki String Quartet, Paul Marleyn DC; 8:00: Leipzig Ouartet & Joel Ouar· )1.,11:-.: \ \1111 lll \lt71" ·i....- !"Rur,i:, I( rington SAP pass +; Piper in the Pantry, Chris Norman Ensemble, Da vid Greenberg DC; A Celebration of Poland, Penderecki String Quartet & others SJE; Brandenburg Concertos, Theatre of Early Music CCC; 11 :00: Emma Kirkby, with Sylvain Berger· on, Matthew Halls CCC pass+ 3 12:00: Chamber Music of Beethoven TH; Oliver's Travels: A Musical Journey with Oliver Goldsmith, Chris Norman Ensemble DC; 2:00: Penderecki String Ouartet & Friends SAP; 5:00: An Afternoon of Song, Peter Harvey, Pamela Reimer SJE; 8:00: Louis Lortie DC pass+; Favourite Handel Arias CCC pass+ ;Joanna G'froerer, flute & Daniel Bolshoy, guitar SJE; call for time: An Evening of Cello, Paul Marleyn, Kyoko Hash imoto TH; 11:00: Les Tendres Regrets: Mu· sic of Sainte-Colombe, Les Voix Humaines SJE 4 10:00: Coffee Concert: Oohnanyi Piano Ouintet SAP; 12:00:Baroque Music of France, Adrian Butterfield, Matthew Halls CCC; Chris Norman & Strings DC; 6:00: Woodwinds/Young People's Concert GCC; 8:00:fmma Kirkby& Daniel Tay. for CCC pass+; Trio Hoche/aga SJE; Rachel Laurin, organ NO; Pentaedre TH; 11 :00: Late-Night Chamber Music SJ E 5 2:00: Shanghai Ouartet SAP pass+; 8:00: Gala Closing Concert: The Festival's Greatest Hits DC pass+ Red Barn Theatre 888-REQ.BARN, 905-722-3249 www.redbarntheatre.ca 991 Lake Drive East, Jackson's Point July 6-22 8:00: Heaven's Little Honky Tonk, revue Aug. 17-Sep. 2 8:00:Rock and Roll musical Vancouver --- --- Ch amber c H 0 R August 3 and 5, 2006 The Translation of Emily with Bill Richardson. August 4 and 6, 2006 A Little Morning Music 11.15am I City Hall I TICKETS 1.800.567.1600 Other concerts include ' Mozart's Greatest Hits, , The Marionette Theatre I of Schonbrunn Palace, Vienna, BargeMusic and After-Theatre Cabarets FULL SEASON DETAILS AT stratfordsummermusic.ca MOZART ()NTARJO 2 0 05, '/11Pu7',0"""'1. j UL Y 1 - SEPTEMBER 7 2 006 WWW .TH EWHOLENOTE. COM Back to Ad Index

Volume 26 (2020- )

Volume 26 Issue 1 - September 2020
Volume 26 Issue 2 - October 2020

Volumes 21-25 (2015-2020)

Volume 25 Issue 9 - July / August 2020
Volume 25 Issue 8 - May / June 2020
Volume 25 Issue 7 - April 2020
Volume 25 Issue 6 - March 2020
Volume 25 Issue 5 - February 2020
Volume 25 Issue 4 - December 2019 / January 2020
Volume 25 Issue 3 - November 2019
Volume 25 Issue 2 - October 2019
Volume 25 Issue 1 - September 2019
Volume 24 Issue 8 - May 2019
Volume 24 Issue 7 - April 2019
Volume 24 Issue 6 - March 2019
Volume 24 Issue 5 - February 2019
Volume 24 Issue 4 - December 2018 / January 2019
Volume 24 Issue 3 - November 2018
Volume 24 Issue 2 - October 2018
Volume 24 Issue 1 - September 2018
Volume 23 Issue 9 - June / July / August 2018
Volume 23 Issue 8 - May 2018
Volume 23 Issue 7 - April 2018
Volume 23 Issue 6 - March 2018
Volume 23 Issue 4 - December 2017 / January 2018
Volume 23 Issue 3 - November 2017
Volume 23 Issue 2 - October 2017
Volume 23 Issue 1 - September 2017
Volume 22 Issue 9 - Summer 2017
Volume 22 Issue 8 - May 2017
Volume 22 Issue 7 - April 2017
Volume 22 Issue 6 - March 2017
Volume 22 Issue 5 - February 2017
Volume 22 Issue 4 - December 2016/January 2017
Volume 22 Issue 2 - October 2016
Volume 22 Issue 1 - September 2016
Volume 21 Issue 9 - Summer 2016
Volume 21 Issue 8 - May 2016
Volume 21 Issue 6 - March 2016
Volume 21 Issue 5 - February 2016
Volume 21 Issue 4 - December 2015/January 2016
Volume 21 Issue 3 - November 2015
Volume 21 Issue 2 - October 2015
Volume 21 Issue 1 - September 2015

Volumes 16-20 (2010-2015)

Volumes 11-15 (2004-2010)

Volumes 6 - 10 (2000 - 2006)

Volumes 1-5 (1994-2000)